Wojciech Brzozowski, 6 wrz 2019, 2605 wyświetlenia

Jak założyć konto na stronie internetowej e-Sądu? Wyjaśniamy

Sąd elektroniczny to niezwykle wygodny, a także stosunkowo tani i szybki sposób na dochodzenie roszczeń w z tytułu np. niespłaconych kredytów i pożyczek przez masowych wierzycieli. Ów sąd wydaje setki tysięcy nakazów zapłaty na ich rzecz w postępowaniu upominawczym rocznie, bez równoczesnej konieczności składania przez nich jakichkolwiek dowodów na potwierdzenie zasadności ich roszczeń. Wielu pozwanych, którzy otrzymują takie nakazy zastanawia się, czy wręcz jest zdziwionych, czy to pismo w ogóle pochodzi od sądu, gdyż nie zawiera żadnych pieczęci, ani podpisów. Często reakcją na taką korespondencję jest wyrzucenie tego pisma do kosza.

Gdy jednak pewnego dnia taka osoba otrzymuje pismo od komornika o wszczęciu egzekucji, zaczyna się gorączkowo zastanawiać, o co chodzi, z jakiego tytułu jest dług, i w końcu, czy, a jeśli tak, to kiedy odebrała ten nakaz zapłaty. A może przesyłka sądowa została wysłana na nieaktualny adres? Pytań pojawia się mnóstwo. Oczywiście taka sytuacja może dotyczyć również sprawy, która miała miejsce w tradycyjnym sądzie, jednakże poniższy wpis dotyczy tylko i wyłącznie instrukcji dotarcia do akt sprawy toczącej się w EPU, czyli w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

W jaki sposób założyć konto na stronie e-Sądu?

Poniżej prezentujemy krótki film naszego autorstwa, który przedstawia krok po kroku wszystkie czynności w celu założenia konta w systemie teleinformatycznym e-sądu, a następnie uzyskać dostęp do poszczególnych akt sprawy.

Jeżeli już posiadasz własne konto i wiesz, z jakiego tytułu posiadasz zadłużenie, a dodatkowo komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne, a nie wiesz, czy coś można z tym jeszcze zrobić, możesz wysłać do nas akta pobranej sprawy w celu analizy prawnej na adres kontakt@absolutio.pl

Po jej przeprowadzeniu może się okazać, iż sprawa nie jest jeszcze definitywnie zamknięta i istnieje możliwość wzruszenia takiego nakazu zapłaty, a co za tym idzie, nawet całkowitego pozbycia się komornika raz na zawsze.

Uwaga!!!

Nie wszystkie sprawy, gdzie e-Sąd wydał nakaz zapłaty, będą widoczne w systemie. Wynika to z faktu, iż w stanie prawnym sprzed 2013r. nie było obowiązku podawania w treści pozwu numeru PESEL pozwanego, a system informatyczny nie był do tej zmiany przystosowany, stąd właśnie czasami występuje w/w problem.

Ze względu na wyłącznie edukacyjny charakter wpisu, zachęcamy wszystkie zainteresowane osoby do indywidualnej konsultacji  swoich spraw oraz mamy nadzieję, że powyższy film instruktażowy ułatwi Państwu założenie i poruszanie się na stronie internetowej e-sad.gov.pl

ZOBACZ TAKŻE: